Argüden Yönetişim Akademisi Vakfı
English

Firmalar için sosyal medya yönetişim planı giderek önem kazanıyor

Sosyal medya yönetişimi, değerlerimizin güvenliğinin sağlanması, risklerin en aza indirgenmesi ve uygunluğunun sağlanması için kullanılan politikalar, prosedürler ve araçlar topluluğudur.

2017'nin ilk aylarında BBC’de bir gazeteci, yanlışlıkla Kraliçe'nin ölümünü Twitter üzerinden bildirdi. Bunun gibi sosyal medya hataları o kadar arttı ki, her yıl en önemli hataları tespit eden listeler bile yayınlanmaya başladı. Şirketler, çalışanları sosyal medyayı kullanmaları için teşvik ederken, bir müşteriye veya markaya büyük zarar verme riski de artıyor. Bu riskin artmasıyla da sosyal medya yönetişimi giderek önem kazanıyor.

Şirketler sosyal medyadaki varlıklarını büyütmek için önemli kaynaklara yatırım yaptı. Bu büyüme sosyal medya yönetiminin merkezileşmesinden daha hızlı gelişti. Bu da bir yönetişim programının oluşturulmasının marka ve işletmeyi korumak için hayati öneme sahip olması anlamına geliyor. Politikalar ve eğitim, sosyal medyada kurumsal bir varlık noktası oluşturulmasında veya yönetiminde yer alan her çalışanın, varlıkların korunmasında, markayı temsil etmede ve gereksiz risklerden kaçınmadaki rollerini anlamasını sağlayabilir. Bir yönetişim planında ayrıca, şirketin markasını, IP'sini veya güvenliğine zarar verebilecek eski, unutulmuş, sahte kimlik avı sitelerini aramak için bir uygulama yer almalıdır.

Devamı için lütfen tıklayınız.