• Bültenimize Kaydolun

Avrupa Yönetişim Mükemmelliği Markası başvuruları başladı

Başvurular, Avrupa Konseyi'nin Türkiye'de markayı vermekle yetkilendirdiği Argüden Yönetişim Akademisi'nin koordinatörlüğünde oluşan Ulusal Platform tarafından Altınbaş Üniversitesi ile Avrupa Yerel Demokrasi Derneği (ALDA) tarafından alınacak.

Avrupa Yönetişim Mükemmelliği Markası başvuruları başladı

Dünya Gazetesi'nde 14 Eylül 2023 tarihinde basılı olarak yayınlanmıştır.

Avrupa Konseyi tarafından iyi düzeyde yönetişim kalitesine ulaşan ve bu seviyeyi daha da geliştirmeyi taahhüt eden yerel yönetimlere verilen "Avrupa Yönetişim Mükemmelliği Markası" için 2023 başvuruları açıldı. Başvurular, Avrupa Konseyi'nin Türkiye'de markayı vermekle yetkilendirdiği Argüden Yönetişim Akademisi'nin koordinatörlüğünde oluşan Ulusal Platform tarafından Altınbaş Üniversitesi ile Avrupa Yerel Demokrasi Derneği (ALDA) tarafından alınacak. Yapılan başvurular deneyimli bürokrat, akademisyen ve sivil toplum temsilcilerinden oluşan bağımsız bir jüri tarafından belirli kriterler ışığında değerlendirilecek. İsteyen belediyeler 31 Ekim 2023'e kadar başvurularını https://entegreyonetisim.argudenacademy.org/ adresinden iletebilecek.

Avrupa Yönetişim Mükemmelliği Markası 2022'de Türkiye'nin de katılmasıyla 46 Avrupa ülkesinin 23'ünde verilmeye başlandı. Türkiye'de 2022 yılında ilk kez Argüden Yönetişim Akademisi ve Marmara Belediyeler Birliği iş birliği ile gerçekleştirilen süreç sonucunda Sultanbeyli ve Şişli Belediyeleri markayı kullanma hakkını elde etti. Bu iki belediyenin marka alma sürecinde özgün olarak geliştirilen Entegre Belediye Yönetişim Modeli'nden yararlanıldı.