• Bültenimize Kaydolun

Belediye Yönetişim Karnesi Dünyada Örnek Gösteriliyor

Belediye Yönetişim Karnesi Dünyada Örnek Gösteriliyor

Bu haber 14 Kasım 2023 tarihinde Ekonomi Gazetesi'nde yayınlanmıştır.

Dr. Yılmaz Argüden'in 2018 yılında yayımlanan belediyeler ile ilgili çalışması Harvard Üniversitesi tarafından örnek gösteriliyor

Argüden Yönetişim Akademisi, şirketler, sivil toplum kuruluşları, kamu kurumları ve özellikle yerel yönetimlerde iyi yönetişimi geliştirmek üzere araştırmalar yapıyor, rehberler hazırlıyor, eğitimler veriyor. Akademi’nin 2018 yılında İstanbul İlçe Belediyeleri için gerçekleştirdiği özgün çalışma, Belediye Yönetişim Karnesi, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nde (OECD) model olarak gösterilmiş, Harvard Üniversitesi’nden ise ‘yönetişim araştırmaları konusunda çığır açan bir çalışma’ olduğu övgüsünü almış. Yerel seçimlerinden önce aynı çalışmayı güncelleyerek Ocak 2024’te yayınlayacaklarını açıklayan Dr. Yılmaz Argüden belediyeler ile ilgili çalışmalarını EKONOMİ gazetesine anlattı.

Dr. Argüden, 2018 Karne çalışmasının önerilerinin bazı belediyelerde uygulanmaya başladığını ve örnek olarak Kadıköy’ün dünyada ilk Belediye Entegre Raporunu yayınlayan belediye olduğunu belirtti. Entegre ve Kapsayıcı Stratejik Plan Rehberi ve Yerel Kalkınma Rehberi geliştiren, Yönetişim Karnesi çalışmasını Büyükşehir Belediyelerine taşıyan Akademi, Türkiye’nin de üyesi olduğu Avrupa Konseyi tarafından Avrupa Yönetişim Mükemmellik Markası’nın (European Label of Governance Excellence – ELoGE) Türkiye’de verilmesi için yetkilendirildi. Akademi’nin geliştirdiği Entegre Belediye Yönetişim Modeli ile hazırlanan Sultanbeyli ve Şişli Belediyeleri 2022 yılında Türkiye’de ilk kez EloGE kullanma hakkını birer seneliğine kazandılar. BM’nin Dönüşümsel Yönetişim başlıklı çalışma grubuna Türkiye’den davet edilen tek Türk kurum olarak katkı sağladıklarını aktaran Dr. Yılmaz Argüden, “İyi yönetişim kültürünü yaymak için dünyada ilk kez ilkokul seviyesinde iyi yönetişimi işleyen ‘Öğrenen Çocuk, Sorumlu Birey’, 40’ı üniversiteyi kapsayan ‘Argüden Yönetişim Akademisi Gençlik Ağı’ ve sürdürülebilirlik konusunda küresel öğrenme hızını geliştiren, 7 ülkeyi kapsayan ve G20 Tokyo’da dünyaya örnek gösterilen ‘Sürdürülebilirlik Yönetişim Karnesi’ gibi projeler geliştiriyoruz” dedi.