• Bültenimize Kaydolun

Şişli, Avrupa Yönetişim Mükemmelliği Markası’nı Aldı

Şişli Belediyesi, Avrupa Platformu tarafından verilen “Avrupa Yönetişim Mükemmelliği Markası’nı aldı. Markaya Avrupa demokrasisinin temel değerlerini temsil eden 12 ilkeye uyum sağlayan yerel yönetimler sahip olabiliyor.

Şişli, Avrupa Yönetişim Mükemmelliği Markası’nı Aldı

Bu haber 4 Kasım 2022 tarihinde Birgün Gazetesi'nde yayınlanmıştır.

Argüden Yönetişim Akademisi koordinatörlüğünde Marmara Belediyeler Birliği (MBB), Avrupa Konseyi, Sultanbeyli Belediyesi ve Şişli Belediyesi ortaklığı ve Hollanda Başkonsolosluğu’nun desteğiyle “Entegre Belediye Yönetişim Modeli” adlı proje hayata geçirildi. Ekim 2021’de başlayan ve bir yıl boyunca devam eden projeyle belediyelerde iyi yönetişim kültürünün bütünsel biçimde uygulanması ve sürekli gelişimi için bir model geliştirildi.

Geliştirilen model ve yürütülen faaliyetler sonucunda Türkiye’de ilk defa Şişli Belediyesi ve Sultanbeyli Belediyesi Avrupa Konseyi’nden ELoGE almak için başvuruda bulundu. Yapılan değerlendirme sonucun da Şişli Belediyesi ELoGE markasını almaya hak kazandı.

Konferans ile Duyuruldu

Marka duyurusu ise 2 Kasım Çarşamba günü düzenlenen bir konferansla duyuruldu. Konferansa Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin’in yanı sıra Argüden Yönetişim Akademisi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Çakmakçı, Hollanda Başkonsolosu Arjen Uijterlinde, Marmara Belediyeler Birliği Genel Sekreteri M. Cemil Arslan, Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin de katıldı.

Ödüle dair BirGün’e açıklamalarda bulunan Şişli Belediye Başkanı Muammer Kesin şunları söyledi: “Türkiye de dahil Avrupa Konseyi’ne 47 civarı ülke var. 2020’de de yerel yönetimlerin ilçelerine sundukları hizmet ve uluslararası alanda çalışmaların değerlendirilmesiyle verilen Avrupa Ödülleri’nde ‘Şeref Bayrağı’ ödülünü almıştık. Bu süreçte de İstanbul’dan 2 belediyeyi tercih ettiler; Sultanbeyli ve biz. 1 yıldır belediyedeki entegrasyonu, eksikliklerimizi, ilişkilerin nasıl yürüdüğünü görmeye çalıştık. Daha da kurumsallaşmaya çalıştık. Artık yönetişim ve iletişim çağında yaşıyoruz. Buna uygun olarak eksikliklerimizi gidermek için çalıştık. Jüri üyeleri bizi denetledi, takip etti. Bu ödülü almamız bizi gururlandırdı ve mutlu etti ancak çalışmalarımıza, eksikliklerimizi gidermeye devam edeceğiz. Buradaki amacımız ülkedeki yerel yönetimlerin, daha şeffaf, daha katılımcı, toplumun taleplerini dinleyen bir stratejiyle yönetmek.”

İlgili Kişiler

Prof. Metin Çakmakçı

Yönetim Kurulu Başkanı

Arjen Uijterlinde

Hollanda Başkonsolosu

M. Cemil Arslan

Marmara Belediyeler Birliği