Argüden Yönetişim Akademisi Vakfı

ARGE Danışmanlık
Yönetim Kurulu Başkanı

Dr. Yılmaz Argüden

Mütevelli Heyeti Başkanı

Dr. Yılmaz Argüden'in deneyimleri özel sektörden, kamu sektörüne ve uluslararası kuruluşlara; sivil toplum örgütlerinden, akademik hayata kadar geniş bir yelpazeyi kapsamaktadır. Yönetim Kurulları ve yönetişim konusundaki çalışmalarıyla uluslararası alanda tanınan, kitapları ve makaleleri birçok dilde yayınlanan Dr. Argüden, 50’yi aşkın şirketin yönetim kurulunda farklı sorumluluklar üstlenmiştir.

Dr. Argüden, kurumları geleceğe hazırlama çalışmaları, geliştirdiği yaratıcı ve yenilikçi yönetim stratejileri ve toplumsal katkılarıyla tanınan, ARGE Danışmanlık'ın Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmektedir. UN Global Compact imzalayan ilk Türk şirketi olan ARGE, Avrupa Parlamentosu'nda kurumsal sosyal sorumluluk projeleriyle geleceği şekillendiren en iyi üç şirket arasında değerlendirilmiştir.

Boğaziçi Üniversitesi’nde ve Koç Üniversitesi’nde strateji alanında misafir öğretim üyeliği yapan Dr. Argüden, Türk-Amerikan ve Türk-Kanada İş Konseyi’nin Başkanlığı, OECD Özel Sektör Danışma Kurulunun Yönetişim Komitesi Başkan Yardımcılığı, ekonomi konusunda Başbakan Başdanışmanı olarak görev yaptı. Ulusal Ağlar Danışma Kurulu Başkanı seçilerek dünyanın en yaygın sürdürülebilirlik platformu olan UN Global Compact Yönetim Kurulu’nda görev aldı. Eisenhower Bursu, Stratejik Liderlik, Üstün Vatandaşlık, Seçkin Kariyer gibi birçok ödül sahibi olan Dr. Argüden, yaşam kalitesini geliştirme çalışmaları nedeniyle Dünya Ekonomik Forumu tarafından Geleceğin 100 Global Lideri arasına seçildi (1999).

Dr. Argüden, lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde hem Birincilik, hem de öğrenci liderliği için Rektör Ödülü alarak, doktora eğitimini The RAND Graduate Institute’dan Stratejik Analizler konusunda Üstün Başarı Ödülü alarak tamamladı. Eğitimi sırasında, Fulbright, TÜBİTAK ve NATO gibi kurumlardan burs kazanmıştır.

 

Linkler

Biliyor muydunuz?

Biri liselerarası diğer ikisi üniversitelerarası olmak üzere üç kez Türkiye Basketbol Şampiyonu olan takımlarda oynadı.