• Bültenimize Kaydolun

Boğaziçi Üniversitesi
Geçmiş Dönem Rektörü

Prof. Gülay Barbarosoğlu

Danışma Kurulu Üyesi

Profesör Gülay Barbarosoğlu, 2012-2016 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi’nde Rektörlük yapmıştır. Avrupa Üniversiteler Birliği (EUA) Yönetim Kurulu Üyesi’dir.

Prof. Barbarosoğlu Boğaziçi Üniversitesi’ndeki kariyeri süresince, Araştırma Projelerinden sorumlu Rektör Yardımcılığı, Afet Yönetimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Kurulu Başkanlığı, Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE) Müdürlüğü, Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanlığı, Finans Mühendisliği Programı Kurucu Başkanlığı, Mühendislik ve Teknoloji Programı Eş Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. Lisans ve doktora eğitimini Boğaziçi Üniversitesi’nde Endüstri Mühendisliği bölümünde tamamlamıştır.

Yaratıcı ve özgür düşünceyi benimseyen ve savunan Prof. Barbarosoğlu, Avrupa Yöneylem Araştırma Toplulukları Birliği (EURO) Başkan Yardımcısı, NATO Bilim ve Teknoloji Organizasyonu Ülke Temsilcisi olarak görev yapmış olup, Avrupa’da birçok üniversite, kamu ve kâr amacı gütmeyen kuruluşla işbirliği içinde çalışmıştır.

Prof. Barbarosoğlu, Mahalle Afet Gönüllüleri Vakfı'nda Yönetim Kurulu Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak aktif rol üstlenmiştir. Ayrıca, Boğaziçi Üniversitesi Vakfı geçmiş dönem Başkanı’dır.