• Bültenimize Kaydolun

6 Belediyeye Avrupa Yönetişim Mükemmelliği Markası

Avrupa Konseyi’nin Avrupa Yönetişim Mükemmelliği Markası (ELoGE) 2023 yılı sahiplerini buldu. Bir yıllık süre boyunca geçerli olan ve yerel yönetimlerde iyi yönetişim kültürünün sembolü olarak görülen Marka’ya bu yıl 2 Büyükşehir 4 İlçe Belediyesi layık görüldü. 

6 Belediyeye Avrupa Yönetişim Mükemmelliği Markası

Bu haber 14 ve 19 Aralık 2023 tarih aralığında Analiz, İstanbul, Anadolu, Son Söz, Yeni Gün gibi gazeteler ile İstikbal, Eskişehir Anadolu, Eskişehir'in Sesi Son Haber, Eskişehir Sakarya, Milli İrade, Eskişehir Yenigün, İki Eylül, Yeni Haber, Gebze Yenigün, Mavi Kocaeli ve Gebze Hürses gibi yerel gazetelerde basılı olarak yer almıştır. Ayrıca 350'den fazla internet sitesinde ise çevrimiçi olarak yayınlanmıştır. 

Türkiye’de Argüden Yönetişim Akademisi koordinatörlüğünde, Avrupa Yerel Demokrasi Derneği ve Altınbaş Üniversitesi ile oluşturulan Ulusal Platform önderliğinde verilen Marka’yı 2024 yılı sonuna kadar kullanım hakkı elde eden belediyeler Ankara Büyükşehir Belediyesi, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Bağcılar, Gebze, Sultanbeyli ve Şişli Belediyeleri oldu.

Avrupa Yönetişim Mükemmelliği Markası belediyelerde iyi yönetişim kültürünü güçlendirmeyi ve 12 iyi yönetişim ilkesinin yerel yönetimlerin işleyişinde her kademede benimsenmesini hedefliyor. Türkiye’de ilk kez 2022 yılında verilen Marka’yı 1 yıl kullanma hakkı elde eden belediyeler Sultanbeyli ve Şişli Belediyeleri olmuştu. 2023 yılında 9 belediyenin başvurduğu değerlendirme süreci sonunda 2024 yılı sonuna kadar Marka’yı kullanma hakkı elde eden belediyeler Ankara, Eskişehir, Bağcılar, Gebze, Sultanbeyli ve Şişli Belediyeleri oldu. Gerçekleştirdikleri çalışmalar ve verdikleri taahhütler göz önünde bulundurularak Marka’yı kullanma hakkını elde eden belediyeler, başvurularını yenilemeleri ve Bağımsız Jüri’den onay almaları takdirde sonraki dönemlerde de Marka’yı kullanmaya devam edebiliyor.

2023-2024 dönemi Marka başvuruları Argüden Yönetişim Akademisi, Avrupa Yerel Demokrasi Derneği ve Altınbaş Üniversitesi tarafından oluşturulan Bağımsız Jüri tarafından değerlendirildi. İyi yönetişim ve yerel yönetimler konularında yetkin ve uzman üyelerden oluşan jüride; emekli vali ve bürokratlar, siyaset bilimi profesörleri, iyi yönetişim uzmanları yer aldı.

14 Aralık’ta Altınbaş Üniversitesi Gayrettepe Kampüsünde gerçekleşen törende kazanan 6 belediye açıklandı. Törenin açılış konuşmalarını Avrupa Konseyi İyi Yönetişim Uzmanlık Merkezi Başkan Yardımcısı Niall Sheerin, Altınbaş Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Çağrı Erhan, Avrupa Yerel Demokrasi Derneği (ALDA) Genel Sekreteri Antonella Valmorbida, ve Argüden Yönetişim Akademisi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Yılmaz Argüden yaptı.

Avrupa Yönetişim Mükemmelliği Markası'nın Türkiye'de ikinci kez belediyelerle buluşmasından mutluluk duyduklarını ifade eden Avrupa Konseyi İyi Yönetişim Uzmanlık Merkezi Başkan Yardımcısı Niall Sheerin "ELoGE yerel yönetimler için bir ayna niteliğinde. Bugün, Marka’yı 1 yıllığına almaya hak kazanan belediyeleri tanımakla kalmıyoruz, yerelde demokrasinin gelişimiyle yaşam kalitesini artırmak amacıyla başka belediyeleri de gelecek yıl başvurmaya davet ediyoruz" dedi.

Türkiye’de geliştirdikleri iş birliklerinin ALDA için her geçen gün daha da önemli olduğunu ifade eden Avrupa Yerel Demokrasi Derneği Genel Sekreteri Antonella Valmorbida “Belediyelerin yerelde iyi yönetişim konusunda çalışmalarını tanımak, ELoGE’yi vermek için Argüden Akademi ile iş birliği yapmaktan dolayı çok memnunuz” dedi.

Altınbaş Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Çağrı Erhan konuşmasında çözüm üreten belediyelerle birlikte olmaktan mutluluk duyduklarını belirtti. Erhan sözlerini şöyle sürdürdü: “Kent hayatının bir parçası olan insanların fikir ve istekleri dikkate alındığı takdirde iyi yönetişimden bahsetmek mümkün. Bu markayı almaya hak kazanan bütün belediye başkanlarımızı tek tek kutluyorum.”

Avrupa Konseyi tarafından Avrupa Yönetişim Mükemmelliği Markası’nı Türkiye’de vermekle yetkilendirilen Argüden Yönetişim Akademisi’nin Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Yılmaz Argüden “Kurumlarına güven duyulan bir toplum, yaşam kalitesi ve sürdürülebilir gelecek için kritik önem taşıyor. Demokrasinin beşiği olan yerel yönetimlerde iyi yönetişim kültürünün benimsenmesi Cumhuriyetimizin 2. yüzyılında kapsayıcı ve katılımcı demokrasinin ve toplumsal güveninin temel taşı olacaktır. Bu Marka stratejik ve bütçe hazırlama süreçlerine de katkı sağlayacaktır.” dedi.

Ödül töreninin ardından gerçekleştirilen panellerde kazanan belediyeler deneyimlerini ve iyi örneklerini paylaştılar.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş: "Benim sözüm şeffaflık ve hesap verebilirlik için toplumun her kesimi ile yakın çalışmaktı. Ankara Belediyesi sunduğu anlamlı bilgilerle vatandaşın güvenini kazanıyor. ELoGE almamız ülkemizdeki diğer belediyeleri de iyi yönetişim uygulamalarını teşvik edecek” dedi.

Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin Şişli belediyesi ile birlikte markayı almaya 2.kez hak kazandıkları için mutlu olduklarını ve bundan gurur duyduklarını belirtti. Hüseyin Keskin şunları söyledi: “Vatandaşın her kesiminin kararlara katılmasını teşvik etmek ve bu konuda çaba göstermek vatandaş güveni ve memnuniyetini artırıyor. Marka’ya her sene başvurmak sürekli gelişimi esas aldığımızın güzel bir göstergesidir."

Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin: “Biz 5 yıl önce göreve gelirken hep söylediğimiz bir şey vardı. Katılımcı olacağız, şeffaf ve hesap verebilir olacağız, kapsayıcı olacağız. Öncü belediyelerden birisi olarak aldığımız Avrupa Yönetişim Markası, Komşu Masa ve Katılımcı Bütçe gibi birçok projemizin de yolunu açtı.”

Entegre Belediye Yönetişim Modeli©

Yaşam kalitesi için yönetişim kalitesinin artırılmasına yönelik çalışan Argüden Yönetişim Akademisi, Avrupa Yönetişim Mükemmelliği Markası’nın (ELoGE) Türkiye’deki belediyeler tarafından alınması ve vatandaş merkezli yönetim anlayışının yaygınlaşmasına katkı sağlamak amacıyla Entegre Belediye Yönetişim Modeli© geliştirdi. Belediyeler bu Modeli uygulayarak demokratik, idari ve mali yönetim süreçlerinin her aşamasında Avrupa Konseyi’nin belirlediği iyi yönetişim ilkelerini bütünsel ve etkin biçimde hayata geçirebilecekler. Böylece yerelde sürdürülebilir ve kapsayıcı kalkınma ile vatandaşların yaşam kalitesine daha fazla katkı yapma fırsatını yakalayacaklar.