Argüden Yönetişim Akademisi Vakfı

İyi yönetişim bakış açısıyla ele alınan etkinliklerin, insan hakları, çocuk hakları, katılım, demokrasi, birlikte yaşam, hakları korumak, dayanışma, gönüllülük, sosyal sorumluluk konularında geleceğin sorumlu liderleri olan öğrenen çocuklara yol göstermesini hedefliyoruz.

Bugünün ve geleceğin liderlerinin, yönetişim prensiplerini yaşamlarında benimseyen sorumlu bireyler olmalarını önemsiyoruz. Öğrenen Çocuk: Sorumlu Birey eğitim programımızla bugüne kadar Türkiye’nin 20 ilinde 3000’den fazla öğrenciyle buluştuk. 

Toplumsal hayatın ve kültürel gelişimimizin temelleri ailede atılıyor. Aile içindeki, anne, baba ya da bakımımızdan sorumlu olan kişilerle iletişimimiz nasıl bir birey olacağımızı da şekillendiriyor. Aile bireyleri arasında tutarlı, sorumlu, hesap verebilir, adil, şeffaf, etkili ve katılımcılığı temel alan ilişkiler, yaşam kalitemizi belirliyor.

İlkokul 4. sınıf öğrencilerine yönelik ÖSGD işbirliğiyle başlattığımız eğitim programımız 7 modülden oluşmaktadır. Tüm programın uygulanması, çevrimiçi (online) uygulama ve modül bazlı uygulama olmak üzere 3 farklı uygulama metodu bulunmaktadır.

Tüm Programın Uygulanması:

  • 7 modülden oluşan tüm içerik hazırlanan sırayla uygulanır.
  • Tüm eğitim öğretim yılında, ilk yarısı 1. Dönem ikinci yarısı 2. Dönemde olacak şekilde 2 dönemde uygulanır.
  • ÖSGD iş birliği ile çeşitli devlet okullarında, TEGV iş birliğiyle 20 farklı ildeki TEGV noktalarında, KalDer iş birliğinde İzmir İTÜ Geliştirme Vakfı'nda, Sağlık Eğitim Vakfı iş birliği ile SEV Üsküdar, SEV Tarsus ve SEV İzmir'de ve Akademi profesyonellerince Darüşşafaka Eğitim Kurumları'nda gönüllü olarak uygulandı.

Çevrimiçi (Online) Uygulama:

  • 7 modülden oluşan tüm içerik hazırlanan sırayla kısaltılmış şekilde uygulanır.
  • Darüşşafaka Eğitim Kurumları'nda Argüden Yönetişim Akademisi Gençlik Ağı tarafından uygulandı.

Modül Bazlı Uygulama:

  • 7 modülden ikisi olan ve programın temel basamağını oluşturan "Demokrasi ve Haklarımız" ve "Dayanışma ve Gönüllülük" modüllerinde yer alan kazanımları edinmiş olan çocuklarla uygulanır.
  • TEGV iş birliği ile "Medya Okuryazarlığı" ve "Finansal Okuryazarlık" modülleriyle uygulandı.

“Okuyacağım okul seçilirken benim de kararlara katılım hakkım var.”

9 yaşında bir öğrencimiz

Yayılım Ortağı

Program Sponsoru

Eğitimi Bugüne Kadar 20 İlde Uyguladık

SEV, ÖSGD, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, İTÜ GVO, KalDer, Güngören Belediyesi ve Darüşşafaka Eğitim Kurumları’yla farklı seviyelerde işbirlikleri oluşturduk, programın 20 ilde 35 ayrı uygulamasını gerçekleştirdik.

Fotoğraflar

Etkinlikler