• Bültenimize Kaydolun

IFC Küresel Yönetim Kurulları Örgütleri Toplantısı

Uluslararası Finans Kurumu - IFC ilkini 2011 yılında 15 farklı ülkeden Yönetim Kurulları üzerine çalışan sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla düzenlediği Küresel Yönetim Kurulları Örgütleri Toplantılarının ikincisini Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği (TKYD) ve Argüden Yönetişim Akademisi desteğiyle 13-14 Mayıs tarihlerinde İstanbul'da düzenleyecek.

IFC Küresel Yönetim Kurulları Örgütleri Toplantısı

İstanbul, 13 – 14 Mayıs 2014

Toplantıya aralarında Brezilya, Tayland, Fas, Singapur, Endonezya, BAE, Malezya gibi dünyanın farklı bölgelerinden 30 ülkenin temsilcisi katılacak. İki gün sürecek toplantıda yönetim kurulları odaklı sivil toplum kuruluşlarını faaliyetlerinin başarılı şekilde sürdürülebilirliği, uluslararası işbirliği imkânları ve Dünya Bankası ile IFC'nin mevcut ve gelecek için tasarlanan destek programları tartışılacak.

Toplantı hakkında görüşlerini aldığımız TKYD Yönetim Kurulu Üyesi ve Argüden Yönetişim Akademisi Direktörü Barış Dinçer "IFC gelişmekte olan ülkelerde yönetim kurullarının kalitesinin iyileştirilmesinde Kurumsal Yönetim Dernekleri ve Direktörler Enstitüleri gibi sivil toplum örgütlerinin rolünü çok önemsiyor ve bu doğrultuda, birçok ülkede söz konusu örgütlerin kapasite geliştirmesine katkıda bulunuyor. Türkiye bu hususta komşu ülkelerin benzer derneklerinin kurulmasında önemli katkılarda bulunan ve 11. senesini tamamlamış başarılı bir TKYD örneğine sahip. Bu sene kurulan Argüden Yönetişim Akademisi ise IFC, OECD benzeri uluslararası örgütler ve üniversitelerle işbirliği halinde araştırma ve eğitim odaklı bir yapı. Bu üç kuruluşun işbirliğinde gerçekleşecek bu önemli küresel toplantının tüm katılımcılar için deneyim ve bilgi paylaşımına zemin sağlaması açısından çok faydalı olacağına inanıyorum."

TKYD Genel Sekreteri Güray Karacar ise “2003 yılından bugüne birçok uluslararası örgüt ile gerçekleştirmiş olduğumuz işbirlikleri IFC ile bu önemli toplantının ülkemize kazandırılmasını sağladı. Yeni oluşturulan bir yapı olmasına rağmen bu konuda önemli uzmanları bir araya getiren Argüden Yönetişim Akademisi ile bu projede işbirliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz. Birçok farklı ülkeden katılımcının bulunacağı toplantı trendleri takip etmemize yardımcı olurken, bölgedeki mevcut işbirliklerimizi geliştirmemize oluşturmamıza yardımcı olacak. Benzer amaçlar ile kurulan diğer iş dünyası örgütleri arasından önemli bir öğrenme sürecini bizlere sunacak olan toplantının ardından, uluslararası alanda rekabetçi olmak için büyük önem taşıyan kurumsal yönetim alanında daha etkin çalışmalar yaparak ülkemize katkı sağlamayı hedefliyoruz.” dedi.