• Bültenimize Kaydolun

Yerel iyi Yönetişim için Katılımcı Bütçe

Katılımcı bütçe, demokrasi ve aktif vatandaşlığın güçlendirilmesinde en önemli yöntemlerden birisidir. Şişli Belediyesi ve Şişli Kent Konseyi'nin geliştirip uygulamaya başladığı Katılımcı Bütçe çalışmasına gönüllü katkı sağladık.

Yerel iyi Yönetişim için Katılımcı Bütçe

1 Mayıs 2021

Katılımcı bütçe, demokrasi ve aktif vatandaşlığın güçlendirilmesinde en önemli yöntemlerden birisidir. Katılımcı bütçe, iyi yönetişim ilkelerinin mali alan üzerinde uygulanmasına dayanır. Akademi’yi temsilen Dr. İnan İzci yürütülen çalışmalara görüş sunma ve uygulama düzeyinde katkılar yapıyor. 

Dünyada 2 binin üzerinde belediyede uygulanan ve hemen hepsi başarılı olan katılımcı bütçe sistemi, bu boyutlarıyla Türkiye’de ilk kez ‘Benim Bütçem’ adıyla Şişli’de uygulanmaya başlandı. Şişli Belediyesi ve Şişli Kent Konseyi’nin öncülüğünde, Şişli Katılımcı Bütçe Çalışma Grubu’nun özverisiyle ilerleyen ‘Benim Bütçem’ projesinde, mahallelerde geniş katılımının sağlanması amaçlanıyor. Katılımcı Bütçe Çalışma Grubu öncülüğünde, ‘Benim Bütçem’ ile ilgili olarak bugüne kadar 52 toplantı, paydaşlara 12 sunum ve çalıştay hazırlığı için 5 yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirildi.

Daha fazlası için tıklayın

İlgili Kişiler