• Bültenimize Kaydolun

Kamu politikaları toplumsal kalkınmayı doğrudan ve derinden etkiliyor. Gerek vatandaşın yaşamına dokunması gerekse iş dünyasına olan etkisiyle toplumsal yaşama yön veriyor.

Kamu Düzenleme Kalitesi 2021 Raporu

Kamu politikaları toplumsal kalkınmayı doğrudan ve derinden etkiliyor. Gerek vatandaşın yaşamına dokunması gerekse iş dünyasına olan etkisiyle toplumsal yaşama yön veriyor. Dolayısıyla, ülkeler için düzenleme sürecinin bütünsel ve kanıta dayalı olarak gerçekleştirilmesi, düzenleme döngüsünün tüm adımlarının eksiksiz yerine getirilmesi kilit öneme sahip. Kamu politikalarında iyi yönetişim, vatandaşın yaşam kalitesini artırıyor.

Düzenleme kalitesinde artış, kalkınmayı hızlandırıyor, toplam faktör verimliliğini ve milli geliri artırıyor, işsizliği azaltıyor. Diğer taraftan kamu sektörü düzenlemelerinin uluslararası uyumsuzluğu da bazı sektörlerde önemli verimsizliklere yol açıyor. OECD’nin 2021 Kamu Düzenleme Kalitesi Raporu inceleme döneminde tüm dünya COVID-19 salgınını geçiriyordu. Bu dönemde düzenleme süreçlerinde uluslararası iş birliği yapılmasının önemi bir kez daha ortaya çıktı. Uluslararası dinamiklerin ulusal düzeydeki düzenleme süre.lerine etkisi derinden hissedildi.

COVID-19 salgınında tüm ülkeler önemli bir sınav verdi. Normal zamanlarda bile düzenleme yapılırken çok farklı boyutlardaki etkileri göz önünde bulundurmak gerekiyor. Tüm dünya için yıkıcı etkileri olan bu dönemde kural koymak ve düzenleme yapmak her zamankinden daha zor ve kritik hale geliyor. Böyle acil zamanlar, hızlı ve etkin çözümler geliştirmeyi gerektirir. Dolayısıyla, bu gibi durumlarda düzenleme döngüsünün tüm adımlarını hayata geçirecek kadar zaman/kaynak olmayabilir. Fakat, acil durum demek, ‘koy ve unut’ demek değildir. Düzenlemeler hayata geçirildikten sonra etkilerin titizlikle değerlendirilmesi gerekir. Bu rapor da düzenleme döngüsünün her adımında kriz zamanlarda düzenleme başlıklarında OECD üyesi ülkelerin bu süreci nasıl yönettiğini anlatıyor.

Çevirmen

Dr. Fatma Öğücü Şen

Araştırma Direktörü