• Bültenimize Kaydolun

Sivil Toplumda İyi Yönetişim Sertifika Programı

Mezuniyet Töreni, İstanbul

Sivil Toplumda İyi Yönetişim Sertifika Programı'mızın ilk mezunlarını verdik. Toplamda 150 kişinin katıldığı programımızın sonunda düzenlediğimiz Mezuniyet Törenleri’nde 58 kişiye ‘Uzmanlık Sertifikası’, 92 kişiye katılım sertifikası takdim ettik.

Sivil Toplumda İyi Yönetişim Sertifika Programı

Mezuniyet Töreni, İstanbul

İstanbul, 30 Kasım 2017

2016’da Katılımcı Demokrasi Projesi kapsamında, sivil toplum temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirdiğimiz anketler ve çalıştaylar sonucunda, sivil toplumun en önemli ihtiyaçlarından birinin yetişmiş insan kaynağı olduğu sonucuna ulaştık.

Bu doğrultudaki ihtiyaca yanıt verebilmek amacıyla eğitim program açmayı planladık. Uluslararası Hertie School of Governance ve Baruch College’dan görüş alarak “Sivil Toplumda İyi Yönetişim Sertifika Programı”mızın müfredat çalışmasını tamamladık. Sivil toplum yöneticileri, sivil toplum yönetici adayları, aktivistleri ve sivil toplumda kariyer yapmayı hedefleyen yeni üniversite mezunlarına hedefleyen programımızla iyi yönetişim uygulamalarına dair farkındalık yaratmayı, bütünsel ve stratejik bakış açısı kazandırmayı, entegre düşünce felsefesi hakkında bilgilendirmeyi, sosyal sermaye oluşturma becerisi geliştirmeyi, sürdürülebilir finansal kaynak oluşturmayı ve yasal yükümlülükler hakkında bilgilendirmeyi amaçladık.

Eğitim programımız akademisyenler, sivil toplum liderleri ve özel sektör aktivistleri tarafından verildi. Eğitmenlerimiz, teorik ve pratik bilgileri yasal mevzuat çerçevesinde aktararak uygulamalı ve vaka analizleri içeren pekiştirici bir yöntem. Eğitimler bireysel çalışmalar ve grup çalışmalarıyla desteklendi.

22 ders ve 66 saatten oluşan eğitim programımız 2017’de Friedrich-Ebert-Stiftung (FES) desteğiyle İstanbul’da; Adana Kent Konseyi işbirliğiyle de Adana’da açıldı. Katılımcılarımızın eğitim içeriklerine (sunumlar, videolar, okuma listeleri, ek kaynaklar, vb.) ulaşabilecekleri ve sınav olarak derslerin bir kısmını tamamlayabilecekleri eğitim platformumuz kullanıma açıldı.  Tüm eğitim içeriklerini platforma yükleyerek Sivil Toplumda İyi Yönetişim Programı öğrencilerimize ilettik. Bu anlamda uzaktan eğitim hizmetiyle sürdürülebilir eğitim platformu yarattık. Gelecekte bütün eğitim programlarımızın İnternet üzerinden de erişilebilir ve takip edilebilir olmasını hedefliyoruz. Sertifika Programımızı 2018’de farklı şehirlerde açarak daha fazla kişiyi yetkinleştirmeyi hedefliyoruz