• Bültenimize Kaydolun

Sürdürülebilirlik Yönetişim Karnesi Lansmanı

Uluslararası Entegre Raporlama Konseyi Küresel Konferansı

Küresel Sürdürülebilirlik Liderleri’nin sürdürülebilirlik politikalarını iyi yönetişim bakış açısıyla incelediğimiz Sürdürülebilirlik Yönetişim Karnesi’nin sonuçlarını, Resmi Bilgi Ortağı olduğumuz Uluslararası Entegre Raporlama Konseyi’nin (IIRC) Küresel Konferansı’nda paylaştık.

Sürdürülebilirlik Yönetişim Karnesi Lansmanı

Uluslararası Entegre Raporlama Konseyi Küresel Konferansı

Çevrimiçi, 2 Aralık 2020

İyi yönetişim, sürdürülebilirlik çalışmalarının sürdürülebilirliğinin anahtarıdır. Bu nedenle Argüden Yönetişim Akademisi, alanında en iyi şirketlerin (Küresel Sürdürülebilirlik Liderleri) sürdürülebilirlik çalışmalarını nasıl yürüttüğünü ve yönettiğini tanımlayan Sürdürülebilirlik Yönetişim Karnesi©’ni geliştirdi. Etki odaklı bir araştırma niteliğinde olan bu çalışma, paydaşları harekete geçirmeyi ve uygulama etkinliğini artırmayı hedefliyor. Bu çalışmadaki yaklaşımımız, sürdürülebilirlik konularındaki yönetişim kalitesini artırmak için bir araç olarak kullanıma uygundur. Sürdürülebilirlik Yönetişim Karnesi’nin amacı; sürdürülebilirlik performansını ölçmek değil, sürdürülebilirlik çalışmalarının ilerleyebileceği sürdürülebilirlik yönetişim ikliminin tesisini değerlendirmektir. İş dünyasının birbirinden öğrenmesini hızlandırmak amacıyla Raporda çeşitli sürdürülebilirlik yönetişimi aşamalarından iyi örnek uygulamalarına yer verilmiştir.

İlkini 2019 yılında yayınladığımız ve yayınladığı günden bu yana Türkiye’de ve dünyada ilgiyle takip edilen “Sürdürülebilirlik Yönetişim Karnesi ©” (SG Scorecard) Araştırmamızın 2020 sonuçlarını, Uluslararası Entegre Raporlama Konseyi’nin (IIRC) 1 Aralık 2020’de çevrimiçi düzenlediği Küresel Konferansı’nda paylaştık.

Araştırmanın sonuçlarını, Türkiye'den ve dünyadan iyi örnekleri, araştırma modelini paylaştığımız konferansa dünyanın önde gelen kurumları ve düşünce liderleri katıldı.

Sürdürülebilirlik Yönetişim Karnesi’nin, iş dünyasının Küresel Sürdürülebilirlik Liderleri’nden öğrenmesini hızlandırarak, daha iyi bir dünya için katkı sağlamasını umuyoruz.

Araştırmanın paylaşılan sonuçlar arasında üçü öne çıkıyor. Bu sonuçlar şöyle:

  • Yönetim kurullarının sürdürülebilirlik konusunda liderliği üstlenmesi gerekiyor.
  • Küresel Sürdürülebilirlik Liderleri hem organizasyon hem de ekosistem için veriye dayalı yaklaşımı benimsiyor ve şirketlerin yarattığı önemli etkiler şeffafça paylaşılıyor.
  • Sürdürülebilir Değer Yaratma bir yolculuktur. Etkili sonuçlar elde etmek için sürekli öğrenme ve anlamlı paydaş katılımı (çalışanlar, tedarik zinciri ve tüm paydaşlar) gereklidir.

2020 Sürdürülebilirlik Yönetişim Karnesine ulaşmak için tıklayınız. 

2019 Sürdürülebilirlik Yönetişim Karnesine ulaşmak için tıklayınız. 

İlgili Kişiler

Dr. Yılmaz Argüden

Mütevelli Heyeti Başkanı

Gizem Argüden Oskay

Yönetim Kurulu Üyesi

Dr. Fatma Öğücü Şen

Araştırma Direktörü

Kübra Koldemir

Araştırmacı