• Bültenimize Kaydolun

Katılımcı Demokrasi Okulu Eğitimi

Avrupa Konseyi'nin Katılımcı Demokrasi Okulu'nun üçüncüsü Argüden Yönetişim Akademisi ve İstanbul Kent Konseyi iş birliğinde Türkiye'de düzenlendi. 

Katılımcı Demokrasi Okulu Eğitimi

İstanbul, 18 – 22 Eylül 2023

Katılımcı Demokrasi Okulu'nun ilk aşaması olan eğitimler tamamlandı ve Avrupa Konseyi'nin katılımcı demokrasiyle ilgili standart ve araçları katılımcılarla paylaşıldı. Eğitimde, etkileşimli bir öğrenme ortamı, iyi uygulama örnekleri, bilgi ve deneyimlerin paylaşılması ve vatandaşları yerel siyasi karar alma süreçlerine etkili bir şekilde dahil etme, diğer uzmanlar ve uygulayıcılarla etkileşim imkanı sağlandı.

İlgilenen adayların başvuruları 4 Ağustos 2023 tarihine kadar alındı ve 7 Ağustos 2023'te başvuru sonuçları iletildi. Yerel yönetimler ve sivil toplumda sorumluluk üstlenen katılımcılar 21 Ağustos 2023'te çevrimiçi bir tanışma toplantısında bir araya geldi. 23 katılımcının mezun olduğu eğitimler 18-22 Eylül tarihlerinde İstanbul Kent Konseyi ev sahipliğinde (İstanbul Büyükşehir Belediyesi desteğiyle) Büyükada'da gerçekleştirildi. Eğitim, alanında uzun süre deneyimi olan uluslararası ve Türk uzmanlar tarafından verildi.

Eğitmenlerden Anna Ditta, katılımcılara grup çalışmalarında eşlik ederken.

Eğitmenler

Eğitim döngüsü, Anna Ditta (ALDA+) ve Natalya Chernogub (NGO "Açık Veri Derneği") tarafından yönetildi.

Anna Ditta, 15 yıldan fazla deneyime sahip bir eğitmen ve uygulayıcıdır. STK'lar ve yerel yönetimlerin kapasite geliştirme çalışmalarında ve vatandaşların harekete geçirilmesinde uzmandır ve metodolojik referans olarak Avrupa Konseyi Sivil Katılım Kavilini kullanmaktadır. Daha önce Avrupa Konseyi için Saraybosna (2021) ve Belgrad (2022) 'da yerel sivil katılım akademisinin moderatörlüğünü yapmış ve yerel gerçekliklerinde katılımcıların işbirliğini desteklemek amacıyla LA'lar ve STK'lar için standartlar ve araçlar hakkında sunumlar gerçekleştirmiştir.

Natalya Chernogub, Avrupa Konseyi Uzmanı ve "Açık Veri Derneği" düşünce kuruluşunun başkanıdır. Araştırma konuları arasında halkın kamusal alan planlamasına katılımı, demokratik yenilikler ve açık veriler bulunmaktadır. Natalya, Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanlığı Halk Konseyi'nin açık veri komitesinin başkanıdır. Katılımcı Demokrasi Okulu'nda Gürcistan ve Hırvatistan'da eşlik etmiş ve Avrupa Konseyi için uzun süredir uzman ve sivil katılım eğitmeni olarak görev yapmaktadır.

Eğitimde Argüden Yönetişim Akademisi Akademik Kurul Üyesi Dr. İnan İzci Türkiye konteksine dair bir sunum yaptı. Argüden Yönetişim Akademisi Proje Lideri Melis Türker de Avrupa Konseyi'nin katılım araçlarından UChange'i tanıttı ve oyununu oynattı. Eğitimde ayrıca Avrupa Konseyi eğitmenlerinden Dako Muradashvili CivicLab ve CPT araçlarını, Marcin Gerwin Yurttaş Meclislerini, Pavle Tvaliashvili Okul Katılımcı Bütçeyi, Natalya Chernogub ise Katılımcı Kamusal Alan Planlaması araçlarını paylaştılar.

Eğitimin açılış konuşmalarını Avrupa Konseyi Seçimler ve Katılımcı Demokrasi Kıdemli Program Danışmanı Cornelia Perle, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Stratejik Planlama Bölüm Başkanı Ali Galip Yükseltmek, İstanbul Kent Konseyi Başkanı Tülin Hadi ve Argüden Yönetişim Akademisi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Yılmaz Argüden yaptı.

Katılımcı Demokrasi Okulu'nun ilk aşamasını tamamlayan katılımcılarının rol aldıkları kurumlar ise şöyle: Gebze Belediyesi, Kadıköy Belediyesi, Küçükçekmece Belediyesi, İstanbul Planlama Ajansı, Sultanbeyli Belediyesi, Türkiye Avrupa Vakfı, Kırmızı Biber Derneği, Adana Kent Konseyi, Türkiye Aile Planlaması Vakfı, Argüden Yönetişim Akademisi, İstanbul Kent Konseyi, Roof Coliving, Empower with Nature, Yurttaşlık Derneği, Hayat Sende Gençlik Akademisi Derneği, Oy ve Ötesi Derneği.

İlgili Kişiler